Toyota se v roce 2025 stala jedničkou ve snižování průměrných emisí CO₂ u nových osobních automobilů v České republice. Díky výraznému meziročnímu poklesu se posunula na první místo mezi nejprodávanějšími značkami.
Toyota poskočila na první místo
Toyota zaznamenala největší meziroční snížení emisí CO₂ ze všech značek na českém trhu. Průměrné emise jejích nově prodaných vozů klesly o 12 gramů na 114 g/km, což je nejnižší hodnota mezi dvaceti nejprodávanějšími značkami. Automobilka se tak posunula z loňského šestého místa rovnou na první příčku. Druhé místo obsadilo Volvo se 115 g/km, třetí skončil Renault se 120 g/km. Škoda Auto, nejprodávanější značka v Česku, snížila průměrné emise o devět gramů na 121 g/km.

Hybridy táhnou pokles emisí
Průměrné emise CO₂ u nově registrovaných automobilů v Česku loni klesly na 128 g/km, což znamená meziroční zlepšení o 3,8 %. Podle Centra dopravního výzkumu se na poklesu nejvíce podílí rostoucí nabídka hybridních a elektrických vozů, přesto český trh stále zaostává za průměrem EU (107 g/km).
Toyota loni prodala 18 626 vozů a více než 90 % registrací tvořily hybridní modely, další dvě procenta připadla na elektromobily. Celkově pak každé desáté nově registrované auto v Česku mělo externí dobíjení, což potvrzuje postupný nástup elektrifikace.

Toyota a Isuzu chystají nové vodíkové autobusy!
Toyota a Isuzu chystají novou generaci vodíkových autobusů, jejichž výroba má začít v roce 2026. Vozy budou stát na nízkopodlažní elektrické platformě Isuzu a Hino a využijí palivový článek od Toyoty. Cílem je snížit emise i výrobní náklady díky sdíleným komponentům. Produkce poběží v závodě J-Bus v Ucunomije. Obě firmy zároveň rozšiřují spolupráci s místními...
Číst dále
