Sedm historických vozů, dvanáct zemí a přes 16 000 kilometrů dobrodružství. Expedice ROBOT navázala na legendární cestu Sakura 1970 a po pěti týdnech dorazila z Prahy až do japonské Ósaky, kde právě probíhá světová výstava EXPO. Mezi veterány, které zvládly náročnou trasu, zazářila Toyota Celica ST z roku 1977. Její řidič Lubomír Pešák ji označil za nejspolehlivější a nejrychlejší vůz celé výpravy.
Toyota zvládla všechno, co jsme jí postavili do cesty
„Po ujetí necelých 14 000 kilometrů jsme dorazili do cílového města Ósaka v Japonsku. Cesta byla vyčerpávající a náročná, a to fyzicky, psychicky i technicky. Ale zvládli jsme to. A to hlavně díky vozu, který se během celé výpravy ukázal jako nejspolehlivější a nejrychlejší, tedy Toyota Celica,“ popisuje Lubomír Pešák.
Na trase se objevily jen dvě menší technické komplikace. „V Gruzii při teplotě 37 °C došlo k zavzdušnění elektrického palivového čerpadla. Během tří minut jsme pomocí náhradního čerpadla, které jsme měli připravené v motorovém prostoru, vše vyřešili a jelo se dál,“ říká. Druhý zásah přišel v jihokorejském Soulu: „Tam se pouze uvolnila matice přichycení táhla plynu na karburátor. Nasadili jsme novou bez zdržení.“
Kontrastní krása Kazachstánu a moderní tvář Číny
Největší zatížení zažila Celica podle Pešáka v Kazachstánu, kde se silnice proměnily v opravdovou zkoušku pérování a podvozku. „Z celé trasy na mě největší dojem udělala Alma-Ata (dnes Almaty). Toto město mě zaskočilo svou kontrastní krásou a leží na úpatí Vysokého Ťan-Šanu, obklopené velkolepými horami, které tvoří dechberoucí kulisu. Když jedete po městě a v dálce se zvedají zasněžené štíty, máte pocit, že se realita mísí s pohádkou.“
Podobně pozitivní dojem zanechala i Čína. „Moderní silnice, přehledná organizace, čistota, a především neuvěřitelně moderní vozový park, který bychom v mnohém mohli závidět i u nás v Evropě.“
Spolehlivý partner na cestu snů
„Expedice byla jedinečným dobrodružstvím. A Toyota Celica se ukázala jako nejlepší možný partner na cestu. Spolehlivá, rychlá, komfortní zvládla vše, co jsme jí postavili do cesty. Osobně bych si podobnou výpravu rád zopakoval. A opět s Toyotou,“ uzavírá Pešák.


